Zajęcia w wodzie można zacząć już z niemowlakami. Kontakt z wodą jest niezwykle ważny i istotny, bowiem pozwala on oswoić się z wodą, co ma ogromny wpływ na późniejszą już naukę pływania. Typowe zajęcia nastawione na szlifowanie tej umiejętności, najlepiej jest zacząć, gdy dziecko ma minimum 3 miesiące. Jest ono już świadome, łatwo jest nawiązać z nim kontakt, nie boi się ono wody i z chęcią oddaje się zarówno zabawom w wodzie, jak również i profesjonalnej nauce pływania. Kluczowe znaczenie ma tutaj współpraca z odpowiednią osobą, która fachowym okiem jest w stanie zapewnić dziecku i bezpieczeństwo i prawidłowe zaznajamianie się z taką właśnie aktywnością. Jak więc to wszystko wygląda w praktyce? Czy nauka pływania dla dzieci to dobry wybór, jako zajęcia sportowe dla naszych pociech?
Nauka pływania dla dzieci – korzyści
Nie ma wątpliwości, iż pływanie jest dobre dla każdego. Aktywność ta niesie bowiem szereg korzyści, które mają ogromny wpływ na cały organizm, zarówno w aspekcie zdrowotnym, ale również i relaksacyjnym. Na co więc wpływa? Co dzięki temu można zyskać? Przede wszystkim pływanie wpływa pozytywnie na zdrowie. Dzięki niemu organizm się hartuje, zapobiegając wszelkim przeziębieniom. Pływanie wpływa na wydolność organizmu. Dzięki niemu pojemność płuc wzrasta, mięśnie się wzmacniają, a kondycja z każdymi kolejnymi zajęciami jest większa. Nauka pływania dla dzieci ma więc niezwykle pozytywny oddźwięk na rozwój fizyczny dziecka. Ponadto, pływanie koryguje wady postawy, jak również i odgrywa duże znaczenie w działaniach korekcyjno – kompresyjnych. Ćwiczenia w wodzie nie obciążają kręgosłupa i nie działają negatywnie na stawy. Dzięki pływaniu można korygować wady postawy. Zarówno nauka pływania dla dorosłych, jak również i dla dzieci ma także ogromne znaczenie dla samego wyglądu. Dzięki pływaniu spala się bardzo dużo kalorii, mimo iż nie odczuwa się tego w taki sposób, jak na przykład podczas biegania czy wykonywania ćwiczeń interwałowych. Ruch odgrywa znaczącą dla nas rolę, dlatego też jak najbardziej w takiej formie jest on doskonałym wyborem. I oczywiście nie można zapomnieć także o samej relaksacji w wodzie. Zarówno aerobik, zabawy w wodzie czy samo pływanie, wpływa pozytywnie na aspekt psychiczny. Organizm odpoczywa, relaksuje się, ,,ładuje akumulatory”, dlatego też jak najbardziej warto na niego postawić. Taka aktywność trzy razy w tygodniu to idealny sposób na pokochanie wodnych zabaw i czerpanie z tego ogromu korzyści.
Jak wygląda nauka pływania dla dzieci?
Zajęcia dla dzieci, które już chcą nauczyć się pływać, na większości pływalni zaczynają się od 3 miesiąc życia. Najmłodszą więc grupą są mali pływacy w wieku 3 – 5 miesięcy, starszą 5 – 8 miesięczne, choć każdy ośrodek sportowy wyznacza zazwyczaj własne grupy, dostosowując dzieci względem umiejętności pływania i postępów w nauce.
Same zajęcia działają trzyetapowo. W pierwszym etapie uczestnicy oswajają się z wodą, bawią się, wykonują podstawowe ruchy. Zadaniem instruktorów jest pokazanie dzieciom, jak należy zachowywać się w wodzie, jak leżeć na grzbiecie czy też na klatce piersiowej. Tutaj liczy się przede wszystkim dobra zabawa, aby dzieci zachęcić, a nie zniechęcić. Mogą pojawiać się więc skoki do wody, dla chętnych nurkowanie czy wykorzystanie akcesoriów wodnych, w tym na przykład piłek, makaronów, desek czy też innych zabawek wspomagających pływanie. W drugim etapie, nauka pływania dla dzieci skupia się już na konkretnych stylach pływackich. Maluchy uczą się, jak połączyć ruchy z właściwym oddechem, jak je zsynchronizować i jak opanować konkretne techniki. I trzecim krokiem jest już samo pływanie i doskonalenie nauki, tak, aby z każdą kolejną lekcją, móc pokonywać coraz to dłuższe dystanse.
Pływanie – sport dla każdego
Zarówno nauka pływania dla dorosłych, jak również i dla dzieci wygląda podobnie, jednak to ci mali uczestnicy zajęć zdecydowanie lepiej radzą sobie ze zdobywaniem umiejętności i robieniem szybkich postępów, niż osoby starsze. Wynika to przede wszystkim z braku obaw, ze spontaniczności i chęci osiągania coraz to lepszych efektów. Dziecięca psychika jest zupełnie inna, co ma odzwierciedlenie właśnie i w różnego rodzaju nowych aktywnościach. Nie ma jednak wątpliwości, iż pływanie to sport, jaki warto wprowadzić w swój cotygodniowy harmonogram ćwiczeń, bez względu na to, czy mowa jest tutaj o przedszkolakach, uczniach, o młodzieży czy o osobach dorosłych. Jest to aktywność absolutnie dla każdego.