Wydawać by się mogło, iż pływać potrafi praktycznie każda osoba dorosła. To dzieci kojarzą nam się z nauką, z energicznym machaniem rączkami, szybkim przebieraniem nóżkami czy niezsynchronizowanymi ruchami i oddechem. Nic bardziej mylnego – nie każdy dorosły potrafi pływać, wielu ma ogromną obawę przed pływaniem, a sama nauka pływania dla dorosłych często jest dużo bardziej skomplikowana, niż ta dla małych dzieci. Z czego to wynika? Jak nauczyć dorosłego pływać? Jak wyglądają zajęcia pływania pod okiem instruktorów?
Zalety pływania
Aktywność jest bardzo ważna i każdy z nas powinien na nią stawiać każdego dnia. Nie ma jednak wątpliwości, iż pływanie jest taką dyscypliną, która jest najmniej kontuzyjna i która działa na bardzo szerokim obszarze. Sport ten wpływa pozytywnie na serce, jak również i na układ krążenia. Dzięki niemu można obniżyć cholesterol i cukier czy też wyregulować ciśnienie krwi. Pływanie nie obciąża stawów i kręgosłupa, jak to ma miejsce na przykład przy bieganiu czy zajęciach na siłowni. Mięśnie doskonale się rozwijają, rzeźbiąc w idealny sposób ciało i budując taką sylwetkę, jakiej tylko się pragnie. W trakcie godzinnego treningu pływania można spalić nawet do 800 kalorii. Czyż więc ta lista zalet nie przemawia za tym, aby pływać? Z pewnością tak. Nic więc dziwnego, iż nauka pływania dla dzieci czy dorosłych cieszy się tak dużym powodzeniem i każdego dnia na basenach spotkać można dziesiątki osób szkolących się pod okiem doświadczonych instruktorów.
Co należy zakupić przed zajęciami pływania?
Każda osoba chcąca rozpocząć przygodę z pływaniem, powinna wcześniej wyposażyć się w kilka niezbędnych rzeczy. Istotne są więc kąpielówki dla mężczyzn czy strój kąpielowy dla kobiet. Ważną rolę odgrywają także okularki pływackie, bowiem woda w basenie działa drażniąco na oczy, stąd też warto je zakładać, aby nie nabawić się dyskomfortu. Wielu ludzi decyduje się na specjalny klips na nos, który ułatwia przełamanie bariery zanurzenia nosa. I oczywiście czepek – warto na niego postawić, choć nie wszędzie jest on obowiązkowy. Dodatkami mogą być płetwy czy na przykład deska pływacka.
Nauka pływania – z instruktorem czy bez?
Nie ma wątpliwości, iż zdecydowanie lepszym wyborem będzie indywidualna nauka pływania dla dorosłych z pomocą instruktora. Dzięki temu można ,,poznać” pływanie od podstaw, począwszy od sposobu oddychania, koordynacji ruchów kończyn, po efektywne zarządzanie energią. Taki instruktor pracuje z osobą uczącą się nad techniką, od razu koryguje błędy i nie dopuszcza do tego, aby od początku uczyć się złych nawyków, bo jak dobrze wiemy, to, czego nauczymy się na początku, bardzo często w nas zostaje. Co więcej, trener motywuje, wspiera i pozwala nauczyć się obcować z wodą. Bardzo wielu ludzi ma ogromny problem przed kontaktem z nią, zanurzeniem głowy czy nauką odpowiedniego oddychania. Często samodzielne przełamywanie lęków nie jest możliwe, a pod czujnym okiem osoby doświadczonej już jak najbardziej tak. Czy to oznacza, że nauka pływania samodzielnie nie jest możliwa? Oczywiście, że jest, jednak nie zawsze przynosi ona taki efekt, jakiego oczekiwaliby sami zainteresowani. Trzeba bowiem samemu nauczyć się oddychać, zatrzymywać powietrze w płucach, pracować nad odpowiednią pracą rąk i nóg, a także nad techniką.
Mając wybór, ale także i możliwości finansowe, jak najbardziej warto wybrać instruktora, bowiem z jego pomocą nauka może stać się przyjemnością, a pływanie możliwym do zrealizowania zadaniem. Na pływanie nigdy nie jest za późno, dlatego przysłowie chcieć to móc – sprawdza się tutaj doskonale i na to właśnie warto stawiać. Nie bez powodu obiekty sportowe oferujące takie zajęcia, posiadają w swoim wachlarzu ofertowym lekcje i dla tych najmłodszych zainteresowanych, ale i dla samych dorosłych.